Sävedalens IF - Lundby IF 3-4 svår serie 2/9-2022 (16år) (samt Färgelanda cup)
Nu var det länge sedan jag skrev, men nu var det dags att fatta tangenterna igen.
Höstsäsongen har kommit igång och vi inledde med att åka till Färgelanda och spela cup.
Vi vann vår grupp bestående av fem lag och fick möta Lilleström SK från Norge i kvartsfinalen. Efter ett mycket rafflande slutscenario så vann vi på straffar där vi satte dit alla våra fyra första medans Joel räddade två och vi avancerade välförtjänt till semifinal där Wargöns IK stod som motståndare.
Wargön kom tvåa i vår grupp och deras strategi var att stänga igen för att sedan sparka långt. Vi spelade på deras planhalva hela semifinalen men vi skapade inga riktigt heta chanser förutom en frispark som var inne utan att godkänas, horribelt!
Sedan som det ofta går så gör istället Wargön mål i matchens sista minut på ett tursamt flipperspel. Tack och godnatt
Om man summerar cupresultatet får man ju ändå se det som en framgång, vi vann gruppen efter imponerande resultat och slutade på 3:e plats av tio lag.
match 1; Lundby IF - Lillström SK lag 2 5-1
match 2: Lundby IF - Wargöns IK 1-1
match 3: Lundby IF - FBK Karlstad 2-0
match 4 Lundby IF . Floda Boif 1-0
match 5 kvartsfinal: Lundby IF - Lilleström SK lag 0-0 (4-2 efter straffar)
match 6 semifinal Lundby IF - Wargöns IK 0-1
Final; Trollhättans FK - Wargrgöns IK 1-3
Ok, till gårdagens drabbning på Vallhamra IP, Sävedalen.
Mycket nerv inför match där mycket stod på spel, både i poäng och prestige då en av våra tidigare spelare lämnat för Sävedalen mitt under säsong. Lägg därtill att vi inlett höstterminen än darrigt när vi väl spelat seriematcher...
Matchen inleds och Sävedalen hotar utan att komma till några riktiga farligheter, men så från ingenstans när vi sätter press i matchens 7:e minut så passar deras mittback till en sopren Abdishakur mitt framför mål som avancerar och snyggt sätter 1-0 till oss.
Energi... nja vi spelar inte bra och bara 4 minuter senare så rensar Abdi i straffområdet, träffar bollen så den flyger iväg, för att i sekunden efter träffa motståndarens fot.
Straff!!!!! nääää aldirig, vår spelare väljer spelsätt och rensar bollen och deras spelare kommer in sent varpå får en träff på foten. Det är inte straff!, straffen sitter säkert och det är utjämnat.
Spelet haltar och likaså domsluten, vi spelar dåligt och rättskiparen gissar och gör bäst som han vill, helt galet låg nivå åt båda hållen. Strax innan halvtid så kommer Sävedalen i attack efter att "tokkapat" vår högerback, ingen åtgärd såklart, och hela laget väntar på avblåsning. Bollen rinner igenom och deras anfallare sätter bollen säkert i mål.
Paus!
Jag är skitförbannad i paus hur vi agerat i den första halvleken, vi måste våga börja ta ansvar och våga spela själva! (Jag brukar inte nämna namn i gupp. men igår kväll blev det undantag)
Andra halvleken startar och Sävedalen får knapp låna bollen och det dröjer inte mer än 8 minuter innan vi gör mål på hörna.
Alvin Rydin slår den och Otto Pettersson stöter in den i öppet mål från nära håll. Tyvärr dröjer det inte mer än tre minuter innan Sävedalen gör mål på straff efter tveksamt ingripande från oss, snark.
Igår kväll är vi dock oslagbara och efter en hörna till och ett snyggt inspel så ha vi gjort både 3-3 via Carl Sjöbergs rumpa och Ayub Hassans klack. Lägg därtill ett rött kort på Sävedalen så var segern i hamn.
Sammanfattningsvist så har de tre skott på mål inklusive deras två straffar. Vi skapar betydligt mer än de fyra mål vi gör, men framförallt kunde vi glädjas åt spelet i andra halvlek.
Vilken karaktär våra killar visade att vända från underläge till vinst samt förändra och förbättra spelet så mycket från första halvan till andra halvan av matchen.
Matchens kanoner!
3 kanoner
Sebastian Simonssen Torres
Spelade felfritt matchen igenom och fullkomligt “ägde” mittfältet både offensivt och defensivt.
2 kanoner
Carl Sjöberg
Fantastiskt mittbacksspel, gjorde inte ett misstag på 90 minuter.
1 kanon
Abdishakur Mohamed
Har aldrig spelat mer för laget tidigare, så många bra prestationer förutom målet.
/Adam Nordin tränare Lundby if p06