SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
LUNDBY IF
GÖTEBORG

Välkommen till Lundby IF

Välkommen till Lundby IF!

Vi har spelat fotboll på centrala Hisingen sedan år 1919. För närvarande är vi drygt 500 spelare i föreningen. Vi börjar verksamheten med bollek det år barnen fyller sex år. 

Vill du anmäla intresse för något av våra lag? Anmäl dig här

För provspel för ungdomar födda 2011 eller tidigare, junior och senior - kontakta i stället tränarna direkt. Kontaktuppgifter finns på respektive lagsida. 


Vi söker alltid efter ambitiösa och kunniga ledare. Är du intresserad av ett ledaruppdrag, kontakta oss via e-post på info@lundbyif.se.

 

Heja Lundby!

Anmälan till Fotbollsskolan är nu öppen!
2025-05-06 22:07

Anmäl er här

 

Anmälan till sommarens höjdpunkt är nu öppen! Lundby IFs ungdomsfotbolls populära fotbollsskola är heldagar fyllda med fotbollsträning och andra roliga överraskningar. En vecka på fotbollsskolan innebär stora möjligheter att både bli en bättre fotbollsspelare och få många nya kompisar!

 

Fotbollsskolan riktar sig till pojkar och flickor 8-12 år (deltagare födda 2017-2013, år 2025) och alla är välkomna att anmäla sig, oavsett tidigare spelarerfarenhet eller förening. Varje dag har sitt eget fotbollsrelaterade tema och innehåller träning, lek och skoj. Allt för att spelarna ska ha en så rolig och utvecklande vecka som möjligt! Utöver deltagande ingår tränings t-shirt i priset. Medtag egen matsäck för lunch. Mellanmål kommer finnas på plats.

 

Deltagarna delas in i kunskapshomogena grupper och leds av utbildade ungdomsledare från Lundbys äldre lag under uppsikt från UEFA-A-utbildad instruktör. Fotbollsskolan pågår mån-tors v. 25 kl 09.30-15.00 varje dag. Begränsat antal platser. Vid frågor eller funderingar så är ni välkomna att maila oss på info@lundbyif.se.

Nytt lag för flickor födda 2014 – anmäl intresse nu!
2025-05-04 21:16

Som en del av vår satsning på att få fler tjejer att börja spela fotboll startar vi nu upp ett nytt lag för flickor födda 2014. Intresset är redan stort och vi har i dagsläget omkring 10–12 spelare som vill komma igång.

 

Vi söker nu fler tjejer som vill bli en del av detta nya lag!
Är din dotter född 2013, 2014 eller 2015 och nyfiken på att börja spela fotboll? Då är hon varmt välkommen att prova på hos oss. Det krävs inga förkunskaper – alla är välkomna, oavsett tidigare erfarenhet.

 

Vill du anmäla intresse?
Fyll i en intresseanmälan genom att klicka här!

 

Vi ser fram emot att välkomna fler tjejer till vår fotbollsfamilj – tillsammans bygger vi framtidens fotboll!

Dam
Kombinerat damlag 2025 - Lundby/Eriksbergs IF
2025-03-04 17:13, Dam


Lundby IF dam och Eriksbergs IF damjunior blir ett – tillsammans mot en minnesvärd säsong!

Vi är glada att presentera ett nytt och spännande samarbete inför säsongen 2025! Lundbys damlag och Eriksbergs damjuniorer går samman och bildar ett kombinerat lag under namnet Lundby/Eriksbergs IF, som kommer att spela i division 5.

Genom denna sammanslagning skapar vi en större och starkare trupp, en bredare ledarstab och – viktigast av allt – en fantastisk utvecklingsmiljö för alla spelare. Här står gemenskap, glädje och kärleken till fotbollen i centrum.

 

Tränarna:
"Vi ser detta samarbete som en fantastisk möjlighet att utvecklas tillsammans. Med en bredare trupp och fler ledare skapar vi en inspirerande miljö där alla kan växa och trivas. Fotboll handlar om glädje, gemenskap och oförglömliga stunder – och vi ser fram emot att skapa många fina minnen tillsammans under året!"

Nu kör vi, Lundby/Eriksbergs IF!

Klubbshop nu på söndag
2025-02-27 18:57

 

Nu på söndag den 2 mars är det återigen dags för klubbshop i klubbstugan. Kom förbi och handla träningskläder, Lundby-souvenirer och annat roligt. 

Som vanligt finns det många Lundbyiter på plats och fika att köpa. Klubbshopen pågår kl. 17 till 18.30 i klubbstugan (Munkedalsgatan 10).

Glöm inte heller att det från och med lördag är 25 % rabatt på fotbollsskor hos vår samarbetspartner Stadium. Rabatten gäller fram till den 31 mars. För att stödja oss (ni som redan gör det kan bara använda rabattkoden direkt);

1. Logga in på My Stadium (kräver att du är Stadium Member)

2. Gå till Stöd min förening och sök upp Lundby IF

3. Välj (om du vill) ett specifikt lag att stödja

 

Online använder du sedan rabattkoden: STADIUMFOOTBALL
I fysisk butik visar du upp på mobilen för kassapersonalen att du stöttar Lundby IF för att få din rabatt.


Heja Lundby!

Fredagsträningsgrupp
2025-02-06 11:04
Vi hade nästan 90 barn som deltog i testträningarna. Pga fortsatt strul med Sportadmin publiceras här nedan information.
Första träningen:
?? Fredag 21 februari
? 16:45–18:30
?? Kom i tid och var förberedd – ät mellanmål innan träningen!
Målvaktsträning:
Målvaktsträning kommer att hållas samtidigt, och vissa spelare kommer att bli inbjudna. Vid vissa tillfällen kommer målvakter att träna tillsammans med utespelarna.
Utökning av gruppen
Under våren kommer vi att bjuda in fler spelare utöver de som nu publicerats (se nedan). Målet är att utöka gruppen med 10–20 spelare, men vi gör det först när vi har en tydlig struktur och tillräckliga resurser. Dessa spelare kommer att få kallelser när det är dags, och vi siktar på att starta dessa inbjudningar i början eller mitten av mars.
Viktigt att veta om gruppen
Den här gruppen baseras på spelarnas nivå, engagemang, mognad och fotbollskunnande just nu. Det betyder inte att den säger något om framtiden – varken på kort eller lång sikt. Alla Lundbyspelare förväntas fortsätta utvecklas genom att delta på sina ordinarie träningar, genom att träna på egen hand, spela spontanfotboll och utmana sig själva.
Läxa till alla spelare:
? Trixa 5 minuter per dag.
? Öva på 3 vändningar och 3 finter dagligen – lär gärna ut dem till kompisar, syskon eller föräldrar.
? Jobba med konditionen – beeptestet visade att många behöver förbättra uthållighet och tempo.
? Titta och analysera fotbollsmatcher för att få bättre förståelse av spelet.
Regler vid deltagande:
? Dela med sig av det man lärt sig till lagkamrater och tränare.
? Vara ödmjuk och förstå vikten av träning och av att göra sin läxa.
? Komma förberedd till träningarna (ha ätit och vara redo att ge sitt bästa).
? Meddela i god tid om man inte kan komma.
? Lagets ordinarie träningar och matcher ska alltid prioriteras, om inte annat bestäms i samråd mellan lagtränare och fotbollsutvecklare.
? Multiidrott uppmuntras – prata med ledarna för att hitta en bra balans.
Vi ser fram emot en rolig och utvecklande vår! ???
Dessa spelare visade bäst testresultat. Observera att alla spelare är med på prov för att bevisa att man kan följa ovan regler:
Leon Adolfsson
Isaac Jakupovic
Tage Edvardsson
Emil Gundersen
Guney Sarac
Oscar Möller
Miran Celik
David Brinck
Samuel Ishak
Hannes Bergerus
Senai Estifanos
Rafael Mehtsun
Ebbe Borefur
Samer Aljiraisi
Abdirahman Ali
Mikail Köktas
Victor Danielsson
Daniel Ordonez
Samba Jobe
David Olsson
Wilmer Malm- Öjeskär
Jamie Tengwall
Eddie Jonasson
Ramin Ghadiri
Elvin Alushaj
Oliver Franzén
Eddie Johansson
Jon Hjelm- Lettegård
Mario Lake
Hugo Gundersen
Linton Turén
Noel Gwes
Theo Gustén
August Altvall
Henry Bäckström
Elfrid Grundén (mv)
Elsa Jusofovic-Ståhl (mv)
Jordan Tengwall (mv)
Liam Lai (mv)
Olle Hjärpe (mv)
Elis Engström (mv)
Alfred Isa Nordlund (mv)
Yasin Ishal (mv)
Besnik Avdijaj (mv)
Mohammed Nizal (mv)
Oliver Lezama Mozhzhukhina (mv)
Rastin Basiri (mv)

Målvakter får separata kallelser varje vecka.
De spelare som blir inbjudna till gruppen i mitten av Mars får också kallelser.
Frågor besvaras av Janne och Sofia.
Nyheter från våra lag
Herr senior, 12/03 11:06 
Herr senior, 12/03 10:21 
Herr senior, 10/02 10:41 
 
Våra samarbetspartners