Våren 2023 fick jag hastigt och lustigt bli spelande tränare för Lundby IF, vilket var ett hedersuppdrag jag inte kunde tacka nej till. Vi var nykomling i 6:an efter att vi vunnit uppflyttning från 7:an. Tillsammans med Rikard och Janne fick vi blandade resultat under våren men efter att Rikard och jag arbetat fram och infört ett nytt spelsystem och stegrat intensitet och träningsdos, träffade vi rätt. Faktum är att vi vann 17 seriematcher i rad under hösten -23 och våren -24, vilket inte hör till vanligheterna. Detta blev grunden till vad som blev serieseger under 2024.
Vi har i år, som nykomling i 5:an, lyckats ta en hel del poäng även om vi såklart hade önskat ännu bättre utdelning. För egen del, känner jag nu att jag behöver ett uppehåll då jag inte riktigt lyckas frambringa energin som jag anser att en ledare skall ha. Jag har haft otroligt roligt och varit extremt engagerad men nu behöver jag en paus. Jag har därför valt att kliva av och låta Mommo, Henke och laget köra klart höstsäsongen.
Stort tack till Lundby IF för förtroendet, utbildningar och support. Tack alla ledare och spelare för alla minnen jag bär med mig. Jag kommer alltid att vara en Lundbysupporter. Tack till alla Lundbyiter som följer laget, fortsätt komma ner och stötta laget, HEJA LUNDBY!
Björn