Helknasig. Ett ord som får summera Lundby IF:s vårsäsong. En säsong som, för att uttrycka det milt, varit långt från vad laget och föreningen förväntat sig.
Försäsongen såg ju så lovande ut – trots många tunga spelartapp kom den nya gruppen ihop snabbt och levererade idel vinster i Hisingsmästerskapets gruppspel och starka resultat i träningsmatcher mot lag från högre divisioner. Men inte bara det, utan det var spelmässigt dominanta insatser där motståndaren många gånger inte hade mycket att sätta emot. Kanske invaggades därmed laget i en falsk trygghet, för när serien väl drog igång skulle problemen snabbt hopa sig.
Redan i premiären borta mot Hönö ville det sig illa. Inför matchen stod skadorna, sjukdomarna och återbuden som spön i backen. Trots det höll Lundby länge jämna steg mot ett starkt hemmalag, men när matchen stod och vägde var det Hönö som tog kommandot och avgjorde. Sedan blev det en neslig förlust i omgång 2 mot Hermansby, trots stort spelarövertag – en sur 0-4 förlust mot Erikberg trots två ribbträffar och likaläge efter första halvlek. Och därefter någonstans gick luften och självförtroendet ur laget. Även om offensiven kommit igång så har laget fortsatt att läcka bakåt med 3-4 insläppta per match, och då är det svårt att vinna fotbollsmatcher. Otaliga poäng har tappats i slutsekunderna, och även i matcher där Lundby långa stunder haft ett närmast totalt spelövertag (som mot Warta hemma) har det till syvende och sist blivit noll poäng.
Det går att peka på svaga och ensidiga domarinsatser, på skador, på sjukdomar, ribbträffar och allmänt oflyt – men helt oaktat allt detta så kvarstår faktum – står man på tre poäng efter 13 omgångar så har laget inte varit bra nog. Truppen har inte varit tillräckligt bred för att kunna hantera avsaknaden av 6-7 potentiella startspelare i varje enskild match, och ledarstaben har inte lyckats få gruppen att ta de poäng som krävs.
Utgångsläget inför hösten är därmed minst sagt tufft. Nio poäng upp till säker mark med lika många matcher kvar och därav 27 poäng att spela om. Föreningen, ledarna och spelarna är dock fast beslutna om att göra sitt yttersta för att försöka hänga kvar. Allt avgörs inom tio veckor i höst. Glädjande nog kommer alla tongivande spelare att köra på under hösten, ledarstaben hålls intakt och, kryddat med några intressanta (och förhoppningsvis ännu fler inkommande) nyförvärv kommer Lundby slåss om varenda poäng som finns kvar att kämpa om.
Vi är Lundby IF, och vi ger oss aldrig. På återseende i höst, heja Lundby!