Inför nästa år satsar Lundby IF:s herrlag på att ta steget upp till division 5. Vi kommer från mitten av januari att träna tre gånger i veckan på Bravida Arena med en engagerad spelartrupp som kommer att ge allt för att bidra till föreningens resa tillbaka till de nationella serierna. Huvudansvariga ledare är Björn Ebbesson och Rikard Allvin.
Under november månad kommer vi att öppna för provspel. Vi kommer att anordna provspelsträningar tisdagar (20.00) och söndagar (19.30) på Bravida Arena mellan den 5e och 19e november.
Vår nuvarande spelartrupp består av en mix av unga ambitiösa spelare och lite äldre spelare med rutin från högre upp i seriesystemet. Ett gott gäng med en vilja att tillsammans utveckla sig själva och föreningen. Vi har ett eget klubbhus på Munkedalsgatan 10 och ett eget omklädningsrum dedikerat till herrlaget, och tränar och spelar våra hemmamatcher på Bravida Arena. Laget försöker spela en anfallsinriktad och positiv fotboll.
Vi söker nu spetsspelare som förutom stort fotbollskunnande är beredda att bidra med en positiv attityd och vilja att hjälpa gruppen framåt. Första provspelsträningen är den 5e november, men vi tar redan nu gärna emot intresseanmälningar.
Om du är intresserad av att komma och provspela, hör av dig till någon av huvudtränarna;
Björn Ebbesson, tel. 0729 802071 eller bjorn.ebbesson(snabela)gmail.com
Rikard Allvin, tel. 0737 448762 eller rikard.allvin(snabela)gmail.com